.
پیام دکتر اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما به مناسبت فرارسیدن سال ۱۳۹۷

یا مقلب القلوب و الابصار 

زکوی یار می آید نسیم باد نوروزی از این باد ار مددخواهی چراغ دل برافروزی

یا مقلب القلوب و الابصار

زکوی یار می آید نسیم باد نوروزی 

از این باد ار مددخواهی چراغ دل برافروزی

استادان ارجمند، همکاران شریف و دانشجویان عزیز،

فرا رسیدن عید نوروز و بهار طبیعت، و ماه مبارک رجب را تبریک می‌گویم و امیدوارم در سال جدید با الطاف الهی و عنایات اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هماره خیر و برکت و سلامت و سعادت قرین زندگی تان باشد. دانشگاه صدا و سیما در سال ۱۳۹۶ با همت، همدلی و همیاری یکایک شما شاهد فعالیت‌ها و حرکت‌های تازه‌ای در راستای اعتلای نام و نشان این دانشگاه بود.

در گام نخست لازم بود برخی زیرساخت ها نوسازی و تجهیز شود. از آشپزخانه تا خوابگاه ها، از کتابخانه تا کارگاه ها، از تجهیز اتاق خبر و باکس تدوین تا استودیوها و انبار تولید. تلاش و پیگیری ویژه‌ای انجام شد تا آنچه ضروری و مورد نیاز دانشگاه است فراهم شود.

برنامه دوم بازنگری ساختارها بود. جلسات کارشناسی متعددی برگزار شد تا ساختار اداری مطلوب دانشگاه طراحی شود. هر چند فرآیند تصویب و ابلاغ طولانی شد اما در پایان سال خبر خوش موافقت با احیاء معاونت پژوهشی و دانشکده هنرهای دیجیتال و راه اندازی گروه مطالعات فضای مجازی و شبکه رادیو تلویزیونی دانشگاه را دریافت کردیم.

برنامه سوم اصلاح فرآیند معرفی دانش‌آموختگان به سازمان و ایجاد نظام امتیازبندی جامع برای شناسایی برترین‌ها بود. علی رغم برخی ابهام‌ها و سوءتفاهم‌ها، این اقدام، تحولی بزرگ در مناسبات دانشگاه و سازمان ایجاد کرد و این امکان را برای دانشگاه فراهم آورد که با افتخار دانش‌آموختگان ممتاز خود را با کارنامه های پربار علمی، حرفه ای و فرهنگی، به سازمان معرفی کند تا آنها در بهترین مشاغل و موقعیت ها استفاده شود. ایجاد انگیزه برای کار علمی و فعالیت فرهنگی در بین دانشجویان و رفع فضای رخوت و رکود از نتایج این برنامه بود.

برنامه چهارم بازسازی پل های پیوند بین دانشگاه و سازمان بود، که حضور در شورای معاونین این فرصت را بیش از پیش فراهم ساخت. انعقاد تفاهم نامه با معاونت فنی و توسعه فناوری و معاونت سیما، معرفی دانشجویان جهت کارورزی در مراکز استانها، و معرفی دانشجویان به حوزه معاونت سیاسی جهت کارورزی در مشاغل مورد نیاز از جمله ثمرات این برنامه بود.

برنامه پنجم توسعه و تنوع بخشی به فعالیت های دانشجویی در محیط دانشگاه بود. سیاست جدید دانشگاه سپردن فعالیت های دانشجویی به خود دانشجویان و اعتماد به آنها بود. طرح ها و برنامه های متنوع دانشجویان در جلسات شورای فرهنگی بررسی و تصویب می شد. شورای صدور مجوز نشریات، سایت ها و کانالهای دانشجویی تشکیل شد و فعالیت های رسانه ای شفاف و قانونمند دانشجویان افزایش یافت. مشارکت دانشجویان در برنامه های مذهبی در ماههای محرم و صفر و ایام فاطمیه چشمگیرتر از سالهای قبل بود و استقبال دانشجویان جدید از این برنامه‌ها و حضور آنها در سفرهای زیارتی و معنوی قم، مشهد مقدس و اردوی راهیان نور شایان توجه بود. کانون ها و تشکل‌های جدیدی هم شکل گرفتند که رونق و شکوفایی فرهنگی بیشتری را نوید می دهند. تحول در ساختار و فرآیندهای تولید دانشجویی، تشکیل کمیته تسهیلات دانشجویی و راه اندازی تیم های متنوع ورزشی دانشجویان و برگزاری مسابقات بین دانشگاهی از دیگر تحولات در حوزه فرهنگی و دانشجویی در سال ۹۶ بود.

برنامه ششم سامان دهی وضعیت هیأت علمی بود. رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده های جذب، تبدیل وضعیت، ترفیع و ارتقاء اعضای هیأت علمی با برگزاری جلسات منظم و مستمر هیأت ها، کمیته ها و کارگروه های ذیربط، در سال ۹۶ با جدیت دنبال شد و دهها پرونده که بعضاً سالها در جریان رسیدگی بود به نتیجه نهایی رسید. برخی نخبگان جوان در این سال به جمع هیأت علمی دانشگاه پیوستند و همچنین برای تکمیل و اصلاح هرم هیأت علمی فراخوان های جدید منتشر شد و مراحل جذب استادان جوان که بعضاً از دانش آموختگان ممتاز دانشگاه هستند، در جریان است.

برنامه هفتم گسترش ارتباطات برون دانشگاهی و همکاری های علمی و فرهنگی بود. این برنامه در قالب همایش ها، نشستها و کارگاههای مختلفی اجرا شد که درسال ۱۳۹۶ شاهد آنها بودیم. کارگاههای بین المللی جشنواره جهانی فیلم فجر، همایش حکمت مطهر، همایش بین المللی مدیریت رسانه، نشست «مناظره های انتخاباتی»، کارگاههای تخصصی استادان افتخاری و نمایش همزمان فیلم های جشنواره فیلم فجر در دانشگاه، از جمله ثمرات این برنامه بود.

سال آینده علاوه بر تداوم و گسترش فعالیت در هفت محور فوق، لازم است در چند محور تمرکز بیشتری داشته باشیم:

- توسعه پژوهش، نقد و نظریه پردازی بومی در علوم رسانه خصوصاً در عرصه فضای مجازی و سیاست گذاری رسانه.
- بازنگری رشته های موجود و راه اندازی رشته های جدید متناسب با نیازهای رسانه ملی.
- تقویت و بهینه سازی فرآیندهای شناسایی و پذیرش دانشجو با هدف جذب برترین استعدادهای نسل جدید انقلاب اسلامی
- توسعه آموزش کارگاهی، برنامه های مهارت افزایی و کارآفرینی و افزایش تولید و پخش آثار دانشجویان در رسانه ملی از طریق شبکه رادیو تلویزیون دانشگاه.
- گسترش فعالیت ها و همکاری های بین المللی خصوصاً در منطقه و جهان اسلام با هدف تقویت جبهه رسانه‌ای مقاومت.
- نقش آفرینی فعال تر دانشگاه در جبهه فرهنگی و رسانه ای انقلاب اسلامی.
- گسترش آموزش های آزاد و مجازی، دوره های علمی – کاربردی و هنرستان صدا و سیما متناسب با نیاز رسانه ملی.

در پایان یک بار دیگر از زحمات ارزنده استادان ارجمند و تلاش های صادقانه همه همکارانم در دانشگاه صدا و سیما صمیمانه تشکر و قدردانی کرده و از پروردگار یکتا می خواهم که ایام نوروز در کمال صحت، سلامتی و شادکامی بهترین لحظات را در کنار خانواده های محترم داشته باشید.

و ما توفیقی إلا بالله علیه توکلت و الیه انیب
شهاب اسفندیاری
رئیس دانشگاه صدا و سیما ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
ارتباط با ما

نشانی:

تهران، میدان ولی عصر(عج)، خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات اللهی شمالی، کوچه رهبر، دانشگاه علمی کاربردی واحد رسانه

تلفن گویا: 88920105-021

نمابر:  88906523-021

کد پستی: 1597913811

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صدا و سیما می باشد . طراحی و توسعه: پردازش سیستم یلدا