.
گفتگویی با خلیل اله بیات سرپرست مرکز علمی کاربردی رسانه

با خبر شدیم که پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی حرفه ای مرکز علمی کاربردی رسانه وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای ترم بهمن 96  آغاز شده است. تاخیر در این امر گویا به دلیل تفسیر متفاوت از یک مصوبه دولت موجب شده بود ، تا نام مرکز علمی کاربردی رسانه قدری با تاخیر در دفترچه سازمان سنجش منتشر شود. به دنبال اصلاح دفترچه همکاران این مرکز در حال آماده کردن زمینه های پذیرش دانشجو از میان علاقمندان و استقبال از هنرجویان برای نیمسال دوم هستند. به همین مناسبت در گفتگویی مختصر با خلیل اله بیات سرپرست این مرکز کم و کیف پذیرش بهمن ماه و عناوین و محتوای این رشته ها را از ایشان جویا شده ایم.

اولین سوال:  بفرمائید این پذیرش چگونه انجام می شود؟ 

خب بسیار ساده است، مانند بقیه نظام آموزش عالی که متقاضیان با مراجعه به سازمان سنجش این کار را می کنند ، برای مراکز علمی کاربردی نیز همین فرایند انجام می شود.  بنابر این علاقمندان می توانند بدون شرکت در آزمون و تنها با مراجعه به سایت سازمان سنجش، به این نشانی www.sanjesh.org  ؛ ثبت نام رسمی انجام دهند و کد رشته های فنی ، هنری و فرهنگی مربوط به مرکز رسانه را از میان دفترچه انتخاب و ثبت نام نمایند.   

 سوال : آیا در پذیرش میان خانم ها و آقایان سهمیه ی خاصی در نظر گرفته شده است؟

 خیر . رشته های ما به گونه ای هستند که این حق به صورت مساوی میان آقایان و خانم ها نظر گرفته شده است . بنابر این دانشجویان ما از میان هر دو گروه جنسی خواهند بود

سوال : فرصت ثبت نام تا چه زمانی نظر گرفته شده است؟

   فرصت تا 7 اسفند ماه در نظر گرفته شده است . اما احتمال تمدید نیز وجود دارد . چون سالهای گذشته هم این تمدید ها و حتی تکمیل ظرفیت وجود داشته است. ما از مسئولین دانشگاه جامع علمی کاربردی درخواست کرده ایم تا این زمان را تمدید کنند. اما آنچه که تاکنون به ما ابلاغ شده است، این تاریخ است. به هر حال توصیه می کنم علاقمندان فرصت را برای ثبت نام از دست ندهند.  البته اگر این زمان تمدید شود، قطعا اطلاع رسانی خواهد شد

سوال: علاقمندانی که پیش از این با مراجعه به  مرکز رسانه و یا سایت آن اعلام آمادگی کرده و اصطلاحا پیش ثبت نام نموده اند، چه کار باید بکنند؟

 این پیش ثبت نام با هدف ظرفیت سنجی و گرایش و علاقمندی افراد بوده و در واقع ثبت نام محسوب نمی شود . این افراد برای اینکه پذیرش شوند، فرایند بالا را باید طی کنند. و ثبت نام رسمی در سایت سازمان سنجش انجام دهند. اگر در این باره مشکلی پیش آمد می توانند به مرکز مراجعه نمایند و از کارشناسان ما راهنمایی بخواهند . همکاران ما در مرکز رسانه خوشحال خواهند شد که به علاقمندان و دانشجویان رشته های هنری ، فنی و هنری کمک کنند.

سوال : پس از ثبت نام شما چه کمکی از نظر مالی برای پرداخت شهریه دانشجویان می کنید؟

 همانطور که می دانید تحصیل در مراکز علمی کاربردی رایگان نیست و هزینه آن را که به نظرم تا حدودی منصفانه است ، خود دانشجو متقبل می شود. در واقع پیش فرض این است که دانشجو هم کار می کند و هم تحصیل . اما ما سعی داریم با کار دانشجویی که البته محدود هست، اعطای وام رفاه دانشجویی و احیانا در صورت نیاز به با تقسیط شهریه و حتی به نوعی استمهال به دانشجو برای پرداخت شهریه به او کمک کنیم.

سوال : مرکز رسانه چه رشته هایی را در ترم بهمن ماه برای دانشجویان ارائه می کند؟ 

در مجموع ما  در این ترم 8  رشته هنری ، فنی و فرهنگی در مقطع کاردانی حرفه ای ارائه می کنیم .

سوال : این رشته ها را برای علاقمندان و خانواده ها معرفی می کنید تا دانشجویان در انتخاب رشته های خود و آینده کاری آن ، دیدگاه روشن تر و چشم انداز  بهتری از آینده را برای خود ترسیم کنند؟

بله این رشته ها شامل دو گروه عمده «صنعت فناوری» و «فرهنگ و هنر» هستند. ما امیدواریم دوره های کارشناسی فارغ التحصیلان کاردانی را در همین مرکز برگزار کنیم و آنها پس از موفقیت در این دوره،  کارشناسی را هم در همین دانشگاه ادامه دهند. تا درجات عالی تر مانند دوره دکتری و ...

اما باید به اختصار عرض کنم که ما این رشته های را در این ترم به دانشجویان ارائه می کنیم :

  1/   کاردانی حرفه ای سینما- تدوین فیلم

این دوره است که که در مدت 2 سال دانشجویان با مبانی و علوم پایه مرتبط با صنعت فیلم و هنرهای بصری آشنا می شوند ، به نحوی که از آن می توانند در حرفه تدوین فیلم استفاده کنند. از جمله مهارت های قابل انتظار در فارغ التحصیلان این دوره، تدوین کلیپ و تیزر، تدوین فیلم مستند و ... است.

 2/    کاردانی حرفه ای انیمیشن

دوره ای است که در مدت 2 سال دانشجویان با مبانی پویا نمایی و نحوه ساخت انیمیشن های 2 بعدی و 3 بعدی آشنا خواهند شد. نحوه تهیه یک انیمیشن یکی دیگر از مباحثی است که دانشجو در قالب مهارت های «کارگردانی انیمیشن» و «تولید انیمیشن» فرا خواهند گرفت.

  3/ کاردانی حرفه ای  خبرنگاری:

این دوره هم در قالب آموزشهای علمی کاربردی جهت کسب مجموعه ای از دانش و مهارت های عملی در امور خبرنگاری می پردازد. فارغ التحصل این رشته این توانایی را خواهد یافت که برای رسانه های صوتی ، تصویری و دیداری و شنیداری خبر تولید و منتشر نماید.

4/ کاردانی امور فرهنگی:

دانشجویان با کسب مجموعه ای از دانش و مهارت های عملی در امور فرهنگی را فرا می گیرند. این رشته نیز بازار کار گسترده ای دارد .

5/ کاردانی فنی رسانه تجهیزات صدا برداری:

 این گرایش سیستم های صوتی را بصورت نرم افزار و سخت افزار و به شیوه علمی و مهارتی مورد بررسی قرار می دهد. دانشجویان با تحصیل در این گرایش با اصول صدا برداری و صدا گذاری استودیو و خارج استودیو ، آشنایی با مبانی موسیقی و کار با نرم افزار های صدا آشنا می شوند. دانشجویان پس از اتمام این دوره می توانند در رشته مهندسی صدا در همین دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

6/کاردانی فنی/  فناوری اطلاعات رسانه:

 این گرایش نیز برای علاقمندان تحصیل در حوزه کامپیوتر در زمینه سخت افزار ، نرم افزار ، برنامه نویسی و شبکه،  بصورت علمی و مهارتی طراحی شده است. دانشجویان با اتمام این دوره می توانند در مقطع مهندسی فناوری اطلاعات  گرایش امنیت شبکه در همین مرکز ادامه تحصیل دهند. این رشته مربوط به علاقمندان در رشته انتقال مدرن و جدید اطلاعات در بستر فناوری اطلاعات می باشد.

7 / کاردانی حرفه ای بازیگری :

بازیگری در واقع شغل یک هنرپیشه است. دانش آموخته این رشته در تئاتر، تلویزیون، فیلم یا سایر رسانه‌های داستان‌سرایی که داستان را با نمایش شخصیت و معمولاً گفتار یا خوانندگی متن نوشته‌شده یا نمایش‌نامه نمایش می‌دهد، مشغول به کار خواهد شد . معمولا بازیگران در این دوره که همه چیر تخصصی شده و تقسیم کار انجام می شود در رشته دانشگاهی مرتبط تحصیل می کنند. برخی هم به صورت تجربی وارد شغل بازیگری می شوند اما موفقیت در این رشته تنها برای کسانی متصور است که به طور رسمی و حرفه ای و دانشگاهی وارد این عرصه شده باشند

8 / کاردانی حرفه ای کمک کارگردانی :

کمک کارگردانی در صنعت سینما، به مجموعه فعالیت هایی اطلاق می شود که به عنوان یک تخصص حرفه ای می تواند در بسیاری از مواقع حضور کارگردانان را بی نیاز سازد. از این رو تامین نیروی انسانی در سطح کمک کارگردان با توجه به توسعه صنعت فیلم در کشور احساس می گردد.  در جهت تامین چنین نیازی برنامه های آموزشی کمک کارگردانی، طراحی وتدوین شده است. مرکز علمی کاربردی رسانه نیز امیدوار است با اجرای این دوره نیازهای بخش فیلم به این قبیل هنرمندان در رسانه ملی و سایر بخش های هنری و سینمایی کشور برطرف گردد. اما به طور خلاصه ، همانطور که عرض کردم، دوره کاردانی حرفه ای کمک کارگردانی به دوره ای اطلاق می شود که در آن دانشجویان با یادگیری مجموعه ای از دانش و مهارتهای پایه می توانند آمادگی اجرای وظیفه کمک کارگردانی را در نبود کارگردان به خوبی انجام دهند.

با تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید.

خواهش می کنم . من هم از شما سپاسگزارم

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
ارتباط با ما

نشانی:

تهران، میدان ولی عصر(عج)، خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات اللهی شمالی، کوچه رهبر، دانشگاه علمی کاربردی واحد رسانه

تلفن گویا: 88920105-021

نمابر:  88906523-021

کد پستی: 1597913811

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صدا و سیما می باشد . طراحی و توسعه: پردازش سیستم یلدا